Darmowa dostawa od 200,00 zł

Najczęstsze pytania

Masz pytania dotyczące krótkofalówek lub akcesoriów? Znajdziesz tutaj odpowiedzi na najczęściej poruszane kwestie dotyczące legalności, programowania i kompatybilności.

Radiotelefony marki Baofeng są urządzeniami legalnymi, spełniającymi normy europejskie. Należy jednak pamiętać, że każdy radiotelefon posiadający moc nadajnika powyżej 0,5 W lub możliwość odłączenia anteny może wymagać odpowiedniego pozwolenia wydawanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Radiotelefony Baofeng mogą współpracować z urządzeniami innych firm, pod warunkiem że pracują w tym samym zakresie częstotliwości. Aby połączyć oba urządzenia, konieczne jest zaprogramowanie identycznych parametrów, takich jak częstotliwości, ustawienia tonów CTCSS/DCS oraz przesunięcia.

Jeśli nowo zakupione urządzenie tego samego modelu nie paruje się z wcześniejszymi radiotelefonami, może to wynikać z różnic w fabrycznych ustawieniach lub aktualizacji oprogramowania w różnych partiach produkcyjnych. Rozwiązaniem jest ponowne zaprogramowanie wszystkich urządzeń, tak aby korzystały z tych samych częstotliwości. Programowanie odbywa się za pomocą komputera i dedykowanego kabla programującego.

Skróty takie jak DSP (Digital Signal Processor), VOX (Voice Operated Exchange), czy CTCSS (Continuous Tone-Coded Squelch System) są powszechnie używane w opisach funkcji radiotelefonów. Ich znaczenie oraz zastosowanie zostały szczegółowo wyjaśnione w naszym dedykowanym artykule.

Do zaprogramowania radiotelefonu potrzebny jest kabel programujący oraz darmowy program TnSeries. Szczegółowe instrukcje krok po kroku można znaleźć na naszym blogu: Jak zaprogramować radiotelefon Baofeng przy pomocy komputera.

Niestety, nie oferujemy usługi programowania radiotelefonów. Zachęcamy jednak do skorzystania z naszego poradnika, który krok po kroku wyjaśnia, jak samodzielnie zaprogramować urządzenie: Jak zaprogramować radiotelefon Baofeng przy pomocy komputera.

Zasięg radiotelefonów nie jest wartością stałą i zależy od wielu czynników, takich jak ukształtowanie terenu, warunki atmosferyczne, gęstość zalesienia czy zabudowy. Na otwartym terenie zasięg jest zazwyczaj większy, natomiast w mieście może być ograniczony. Szczegółowe dane dotyczące zasięgu konkretnych modeli znajdują się w specyfikacji technicznej na stronie produktu.

Koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na radiotelefon prezentują się następująco:

  • Świadectwo operatora urządzeń radiowych: 50-75 zł (zależnie od kategorii).
  • Pozwolenie amatorskie: 82 zł.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej:


Potrzebujesz Pomocy?

Jeśli masz pytania dotyczące produktów, skontaktuj się z naszym działem wsparcia technicznego: kontakt@celman.com

pixel